Programski odbor 68. Kongresa psihologa Srbije
Ko-predsednici Programskog odbora
Ana Altaras Dimitrijević
Ana Altaras Dimitrijević ima zvanje vanrednog profesora na Odeljenju za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu. U svojoj nastavi i istraživanjima prevashodno obrađuje pitanja koja se tiču različitih vidova inteligencije odnosno darovitosti, njihove valjane procene i uvažavanja u obrazovnom kontekstu. Doktorskom tezom o mogućnosti validacije viševrsnih „neakademskih“ inteligencija (2008), te izradom licencirane srpske verzije instrumenta MSCEITTM, pokrenula je naučna istraživanja emocionalne inteligencije u našoj zemlji i daljim radom na tom polju stekla status nacionalnog koordinatora u okviru Internacionalnog društva za emocionalnu inteligenciju. Dugi niz godina posvećena je ispitivanju osobenosti i obrazovnih potreba intelektualno darovitih učenika i angažovana na unapređivanju obrazovnih prilika za te učenike. Njen rad u toj oblasti rezultirao je objavljivanjem triju knjiga (Darovitost i podbacivanje, 2006; Darovitost – pogledi i ogledi, 2012; Obrazovanje učenika izuzetnih sposobnosti: Naučne osnove i smernice za školsku praksu, 2016) i doneo joj godišnju nagradu Društva psihologa Srbije „Živorad Žiža Vasić“ (2017).
Darko Hinić
Darko Hinić je vanredni profesor psiholoških nauka i rukovodilac odseka za psihologiju Univerziteta u Kragujevcu. Na Prirodno-matematičkom i Filološko-umetničkom fakultetu predaje predmete iz oblasti opšte psihologije, psihologije komunikacije i psihologije u obrazovanju.
Duži niz godina bavi se temama iz oblasti psihologije internet ponašanja i proučavanja poremećaja upotrebe Interneta. Autor je monografije Internet komunikacije i poremećaj upotrebe Interneta, i koautor udžbenika Poslovno i organizaciono komuniciranje, i Komunikologija i komuniciranje u organizaciji. Autor je većeg broja radova iz pomenute oblasti objavljenih u stručnim i naučnim časopisima u zemlji i inostranstvu. Takođe je učestovao u nekoliko istraživačkih projekata koji su za cilj imali evaluaciju i standardizaciju psiholoških instrumenata i skala za procenu psiholoških karakteristika i pojava, poput crta temperamenta, depresije, suicidalnosti i poremećaja upotrebe Interneta.
Članovi Programskog odbora
Dag Kolarević
Rođen u Zagrebu 1969. godine. Osnovnu i srednju školu završio je u Beogradu. Studije psihologije počeo je 1989. godine na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Diplomirao je 1995. godine sa prosekom 8,52. Iste godine, i na istom fakultetu, upisao je postdiplomske studije, grupa psihologija ličnosti. Magistrirao je 2000. godine na temu Osobine ličnosti potencijalnih profesionalnih muzičara. Doktorski rad pod nazivom Način izvršenja ubistva i psihološke osobine izvršioca odbranio je 2007. godine, takođe na Odeljenju za psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Posle završetka studija kratko je radio kao psiholog i nastavnik psihologije u srednjoj muzičkoj školi „Josip Slavenski“ u Beogradu. Od 1997. do 2001. godine radio je na poslovima psihologa u Javnom preduzeću PTT saobraćaja „Srbija“.
Od 2001. godine radio je na Policijskoj akademiji kao asistent za predmet Psihologija kriminaliteta. Od 2018. godine nastavnik je na Кriminalističko-policijskom univerzitetu u zvanju redovnog profesora na predmetima Psihologija kriminala (akademske studije), Кriminalističko profilisanje (master studije) i Кriminalistička analitika (specijalističke studije). Pretežno se bavi istraživanjima u oblasti poligrafije, kriminalističkog profilisanja i profesionalne selekcije u policiji.
Nevena Radovanović
Nevena Radovanović je po struci master psihologije, i trenutno radi na poziciji direktorke ljudskih resursa (Chief People Officer) u kompaniji I&F Grupa.
Karijeru je započela sa šesnaest godina kao novinarka na radiju B92, da bi nakon studija psihologije počela da radi u Nacionalnoj službi za zapošljavanje. Kako su psihoterapija i psihodijagnostika bile, i ostale, njene velike strasti, Nevena je potom dve godine volontirala, prvo u bolnici „dr Laza Lazarević“ u Padinskoj skeli, a potom u bolnici „dr Dragiša Mišović“.
Nakon dve godine volontiranja, Nevena je radila u marketingu i medijima na poziciji direktorke prodaje agencije „A-media“, koja je poslovala u okviru ANEM-a (Asocijacija nezavisnih elektronskih medija).
Svoje korporativno iskustvo je nastavila u „Velefarm a.d.“ u okviru marketinga i komunikacija, da bi potom počela radi u „Holcim (Srbija) d.o.o“, gde se preorijentisala na ljudske resurse, na poziciji menadžerke za zapošljavanje, trening i razvoj. Dalju karijeru u okviru ljudskih resursa, Nevena je nastavila u „NIS a.d.“, „Erste bank a.d.“, da bi tokom 2017. godine počela da radi kao izvršna direktorka ljudskih resursa u okviru „Sberbank Srbija a.d.“.
Nakon šest godina iskustva u bankarstvu, Nevena je dobila veliku priliku da unapredi oblast ljudskih resursa u okviru kompanije I&F Grupa, koja posluje u 12 zemalja jugo-istočne i severne Evrope, i na ovoj poziciji je od jula 2019. godine.
Pored ovoga, Nevena je završila edukaciju u okviru individualne i grupne psihoanalitičke psihoterapije pri „Društvu grupnih analitičara“, i u fazi je pisanja završnih radova iz ove oblasti.
Nevena je astronom amater, i voli skijanje ☺
Oliver Tošković
Oliver Tošković, rođen je 1977. godine u Ostrovu kod Požarevca. Doktorirao je psihologiju opažanja na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Radi kao docent na Odeljenju za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, na Filozofskom fakultetu u Kosovskoj Mitrovici, a radio je i na Fakultetu sporta i fizičke kulture i na Fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju u Beogradu. Saradnik je Laboratorije za eksperimentalnu psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, Instituta za psihologiju u Beogradu, Instituta za pedagoška istraživanja u Beogradu, Instituta za mentalno zdravlje u Beogradu i Istraživačke stanice Petnica. Učestvovao je na većem broju domaćih i međunarodnih projekata: Bazični kognitivni procesi i funkcije, PISA – Programme for International Student Assesment, TIMSS – Trends in Mathematics and Science Study, IEA, Fundamentalni kognitivni procesi i funkcije, Tempus project Education policy master programme. Bavi se i popularizaciom nauke kroz organizaciju Festivala nauke i pisanjem naučno-popularnih članaka. Glavne oblasti interesovanja i istraživanja su psihologija opažanja, eksperimentalna estetika, evaluacija obrazovanja, statistika i metodologija naučnih istraživanja. Napisao je 3 poglavlja u monografijama, objavio 33 rada u nacionalnim i međunarodnim časopisima, odžao 3 plenarna predavanja i saopštio 124 naučna rada na naučnim skupovima u zemlji i inostranstvu.
Izabrane publikacije:
Mandic-Maravic, V. Coric, V. Mitkovic-Voncina, M. Djordjevic, M. Savic-Radojevic, A. Ercegovac, M. Matic, M. Simic, T. Lecic-Tosevski, D. Toskovic, O. Pekmezovic, T. Pljesa-Ercegovac, M. Pejovic-Milovancevic, M. (2019). Interaction of glutathione s-transferase polymorphisms and tobacco smoking during pregnancy in susceptibility to autism spectrum disorders. Scientific Reports, 9(1), 3206
Terkenli, T.S., Bell, S., Živojinović, I., Tomićević-Dubljević, J., Panagopoulos, T., Straupe, I., Toškovic, O., Kristianova, K., Straigyte, L. and O’Brien, L., 2017. Recreational Use of Urban Green Infrastructure: The Tourist’s Perspective. In The Urban Forest (pp. 191-216). Springer, Cham.
Vujcic, M., Tomicevic-Dubljevic, J., Grbic, M., Lecic-Tosevski, D., Vukovic, O. and Toškovic, O., 2017. Nature based solution for improving mental health and well-being in urban areas. Environmental research, 158, pp.385-392.
Tošković, O. Jovanović, Lj., 2014. May the force be with you – aesthetic preference and perceptual forces. International proceedings: Art and its role in the history (between durability and transient – isms), pp. 817-832.
Tošković, O., 2011. The anisotropy of perceived distance: The eyes story. Psihologija, 44(1), pp.23-37.
Olivera Radović
Olivera Radović rođena je 8. 11. 1976. godine u Vrbasu, gde je završila osnovnu školu i gimnaziju. Studije psihologije upisala je 1995. godine na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu gde je i diplomirala 2002. godine. Magistarsku tezu odbranila je na istom fakultetu 2010. godine, gde je stekla i doktorat psiholoških nauka 2014. godine sa temom Usklađenost sa rodnim ulogama kao faktor subjektivne dobrobiti u ranom odraslom dobu. Od 2002. godine zaposlena je na Filozofskom fakultetu u Prištini sa privremenim sedištem u Кosovskoj Mitrovici, sada kao docent za užu naučnu oblast opšta psihologija i kao šef Кatedre za psihologiju od 2016-2019. godine. Školske 2019/20. godine angažovana je i kao nastavnik na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru. U periodu 2004-2005. završila je jednogodišnju edukaciju za psihosocijalno savetovanje, u organizaciji Instituta za mentalno zdravlje Beograd, IOMRome, Tavistock&PortmanNHSTrust, London. Završila je napredni nivo edukacije za primenu racionalno-emocionalno-bihejvior terapije, u organizaciji REBT centra u Beogradu, gde pohađa završni nivo. Glavne oblasti naučnog interesovanja su joj vrednosne orijentacije, socijalizacija, socijalni identiteti, mentalno zdravlje. Objavila je jednu monografiju, veći broj naučnih radova i učestvovala je na većem broju konferencija i međunarodnih naučnih skupova. Tečno govori engleski jezik.
Sanja Dimoski
Sanja Dimoski, psiholog, psihoanalitičar i psihoanalitički psihoterapeut. Profesor na Fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju Univerziteta u Beogradu iz oblasti Psihologije ometenosti.
Njena naučna i stučna angažovanja, u najvećoj meri su vezana za socijalni model ometenosti. U ovom polju bavi se istraživačkim radom i objavljuje radove i druge publikacije (npr. Dimoski, S. (2009) Autoritarnost kao prediktor negativnih stavova prema osobama sa ometenošću, u Istraživanja u specijalnoj edukaciji i rehabilitaciji, Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, Beograd, 535 – 549; Dimoski et al. (2013): Contact with persons with hearing impairments as a correlate of children’s and adults’ attitudes towards these persons, Croatian Journal of Education, Vol.15, pp.611-628).
Autor je projekata koji, kroz psihološko-dramske radionice i pozorišne predstave, doprinose prevazilaženju psiholoških teškoća mladih sa perzistirajućim oblikom mucanja, istovremeno podstičući kulturnu inkluziju u našoj sredini (Projekati: “Igra govora i jezika” 2014; “Lice i naličje govora”, 2016; “Teatar slobodnog govora”, 2017).
Zvanje psihoanalitičara stekla je 2009. godine u okviru Beogradskog psihoanalitičkog društva, koje je član Svetske psihoanalitičke asocijacije (International Psychoanalytical Association). Član Društva psihoanalitičkih psihoterapeuta u kojem je u Trening komitetu.
Psihoanalitički pristup implementira u Psihologiju ometenosti, kroz radove koje objavljuje (npr. Dimoski, S. (2012) Psihoanalitička tumačenja predrasuda sa osvrtom na predrasude prema osobama sa ometenošću. Specijalna edukacija i rehabilitacija. Vol.11, br,4. Str. 605-623).
Ima više od 25 godina iskustva u psihoterapijskom radu sa različitim kategorijama (deca i adolescenti sa poremećajem ponašanja, osobe zavisne od supstanci, psihoterapijski klijenti).
Objavila je monografiju Stаvovi premа osobаmа oštećenog sluhа i fаktori koji ih određuju. Beogrаd: Fаkultet zа specijаlnu edukаciju i rehаbilitаciju i knjigu „Čudesno u nama – od bajke do psihoterapije” (Treći trg, 2016).
Snežana Svetozarević
Snežana Svetozarević rođena je 1973. godine u Somboru. Doktorirala je (2013) na Odeljenju za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, gde je aktuelno angažovana u zvanju docenta. Predaje kurseve iz oblasti kliničke psihologije, psihologije porodice, psihodijagnostike i etičkih pitanja u kliničkoj psihologiji. Specijalizirala je medicinsku psihologiju na Medicinskom fakultetu u Beogradu (2014). Poseduje ekstenzivno iskustvo u kliničkom radu s osobama s manifestacijama bolesti zavisnosti, kao i psihosomatskih poremećaja i graničnih stanja, terapeut je porodične orijentacije. Glavna istraživačka tema joj je porodica, s posebnim naglaskom na integraciji nomotetskog i idiografskog, i istraživanja i prakse u razumevanju porodičnih obrazaca, od teško disfunkcionalnih do rezilijentnih. Bila je vođa multidisciplinarnog tima eksperata pri izradi Smernica za zaštitu i unapređenje mentalnog zdravlja izbeglica, tražilaca azila i migranata u RS (WHO/MZRS/КIRS). Učestvovala je u nacionalnom programu prevencije zloupotrebe droga i alkohola (MZRS/IMZ) i međunarodnim projektima prevencije nasilja u porodici i trgovine ljudima (UNICEF). Član je Tima za podršku studentima Beogradskog univerziteta, programskih odbora nacionalnih i međunarodnih naučnih skupova, i žirija za dodelu prestižne nagrade „Borislav Stevanović“ za najznačajniji naučni doprinos razvoju psihologije u Srbiji. Aktivni je učesnik zajedničke inicijative strukovne organizacije i akademske zajednice usmerene u pravcu reafirmacije pozicije kliničkih psihologa u Republici Srbiji.
Vladimir Hedrih
Dr Vladimir Hedrih završio je studije psihologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu 2001. godine. Magistarsku tezu odbranio je 2006. na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a doktorsku disertaciju 2008. godine na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu.
Redovni je profesor na Departmanu za psihologiju Filozofskog fakulteta u Nišu, gde od 2016. godine obavlja i funkciju prodekana za međunarodnu saradnju. Rukovodilac je projekta 179002 Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja republike Srbije, „Indikatori i modeli usklađivanja uloga na poslu i u porodici“, kao i rukovodilac (Speaker) međunarodne naučne mreže Social Trauma in Changing Societies (STICS) koju finansira nemački DAAD.
Glavni je i odgovorni urednik časopisa Psihologija koji izdaje Društvo psihologa Srbije.
Bio je predsednik programskog odbora 59. Naučno-stručnog skupa psihologa Srbije 2011. godine, te u više navrata predsednik programskih i organizacionih odbora konferencije Dani primenjene psihologije na Filozofskom fakultetu u Nišu.
Dobitnik je nagrade „Ljubomir Ljuba Stojić“ koju dodeljuje Društvo psihologa Srbije za 2012. godinu.
Vojislava Bugarski Ignjatović
Dr Vojislava Bugarski Ignjatović je klinički psiholog i vanredni profesor na Katedri za psihologiju, Medicinskog fakulteta u Novom Sadu. Osnovne, magistarske i doktorske studije je završila na Odseku za psihologiju, Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Specijalizaciju iz medicinske psihologije je završila na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu. Dugi niz godina radi kao klinički psiholog na Klinici za neurologiju, Kliničkog centra Vojvodine. U svakodnevnom kliničkom radu usmerena je na neuropsihološku dijagnostiku, prvenstveno na rad sa pacijentima sa degenerativnim oboljenjima mozga. Pored neuropsihološke procene, svoj profesionalni rad i kliničko usmerenje vidi i u kognitivnog rehabilitaciji.
Aktuelno je i šef Katedre za psihologiju, Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, u okviru koga je angažovana na predmetima Neuropsihologija, Veštine komunikacije, Kognitivna rehabilitacija i Palijativna medicina na osnovnim, master i doktorskim studijama, i to na više studijskih smerova (Specijalna edukacija i rehabilitacija, Medicina, Medicinska rehabilitacija, Zdravstvena nega). Autorka je nekoliko desetina radova iz oblasti neuropsihologije i kliničke psihologije, saopštenja sa domaćih i međunarodnih skupova, nekoliko poglavlja u monografijama. Učestvuje na nekoliko domaćih i međunarodnih projekata, u različitim kontinuiranim edukacijama i edukativnim seminarima.
Zorana Jolić Marjanović
Doc. dr Zorana Jolić Marjanović zaposlena je na Odeljenju za psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, gde je stekla diplome osnovnih, magistarskih i doktorskih studija. Trenutno je angažovana u izvođenju nastave na predmetima Psihologija inteligencije, Psihologija darovitosti i Kognitivno procenjivanje 1 i 2 u okviru dodiplomske nastave, kao i na predmetu Savremeni trendovi u istraživanju i proceni sposobnosti na doktorskim studijama. Supervizor je prakse na osnovnim i master studijama na smeru Psihologija obrazovanja.
Višegodišnji je saradnik Instituta za psihologiju i kao istraživač učestvuje u realizaciji projekta “Identifikacija, merenje i razvoj kognitivnih i emocionalnih kompetencija važnih društvu orijentisanom na evropske integracije“. Zamenik je predstavnika Srbije u COST akciji Evropska mreža za individualizovanu psihoterapiju mladih osoba sa mentalnim poremećajima.
U svom dosadašnjem radu prevashodno se bavila temama iz oblasti psihologije obrazovanja i psihologije individualnih razlika, što je rezultiralo objavljivanjem 21 rada u časopisima i tematskim zbornicima međunarodnog i nacionalnog značaja, kao i pripremom 58 saopštenja na međunarodnim i nacionalnim skupovima. Koautor je dva udžbenika.
Dugogodišnji je član uređivačkog odbora psihološke edicije izdavačke kuće Clio– Imago, a svoj stručni doprinos daje i kao recenzent većeg broja međunarodnih i nacionalnih naučnih časopisa, psiholoških instrumenata i monografskih publikacija kolega.
Ko-sekretari Programskog odbora
Gorana Rakić – Bajić
Gorana Rakić – Bajić je diplomirala, magistrirala i doktorirala psihologiju na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Trenutno je zaposlena kao docentkinja kliničke psihologije na odseku za Psihologiju Univerziteta u Kragujevcu. Bila je angažovana kao ko-rukovodioc projekta „Indikatori i modeli usklađivanja porodičnih i poslovnih uloga“ Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije. Kao istraživač je učestvovala u različitim naučno – istraživačkim i aplikativnim projektima. Ima višegodišnje iskustvo u kreiranju i implementaciji programa koji se bave prevencijom mentalnog zdravlja, promocijom ljudskih prava, volonterizma i aktivizma. Autorka je više naučnih radova iz oblasti psihološkog blagostanja i psihologije video igara. Više od deset godina bavi se psihoterapijom.
Dejana Mutavdžin
Dejana Mutavdžin je osnovne i master akademske studije završila na Filozofskom fakultetu u Beogradu, na modulu Psihologija obrazovanja, gde trenutno pohađa doktorske studije. Tokom studija, priliku da stiče i primenjuje znanja imala je kroz saradnju sa Regionalnim centrom za talente Beograd II, kao i tokom iskustva u privatnom obrazovnom sektoru. Jedan je od osnivača privrednog društva za obrazovni konsalting, Luminis, d.o.o. Profesionalne kompetencije nastavila je da razvija učešćem u domaćim i međunarodnim projektima. Bila je ko-sekretar programskih odbora dva nacionalna naučno-stručna skupa, i član organizacionog odbora jedne međunarodne konferencije.
Poštovani,
Obaveštavamo vas da se naš rad od ponedeljka, 18.05.2020.god, nastavlja u prostorijama na koje ste navikli, u Đušinoj br 7, III sprat Rudarsko-geološkog fakulteta.
Hvala vam na razumevanju i podršci tokom rada u vanrednom stanju.
Vidimo se na dobro poznatoj adresi, ostajte zdravo i svako dobro.
Vaš DPS i CPP
Adresa: Đušina 7/III, 11020 Beograd, Srbija
Tel: +381 11 3232961, 3035131
E-mail: dpscpp@orion.rs
Glavni i odgovorni urednik sajta: Dag Kolarević
Tehnička urednica i administratorka sajta: Nadežda Perišić Savić
Sekretar DPS: Marija Vukotić Odalović